Thanks To All Who Participated in the Burg Fest Home Brew Competition

There were 40 entries judged and 27 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the Burg Fest Home Brew Competition organized by Burg Fest/Jeff Franklin. Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Rys Chupacabra Jalapeno Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Robert Rys Monster IPA 14B: American IPA
3rd Brian Smith Lola’s Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel ZZHops

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Winning Entries 

Table 1: Lt Lager/ Pilsner (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Mo Pils 2B: Bohemian Pilsener kc biermeisters
2nd Nathan Briscoe Helles Yes 1D: Munich Helles kc biermeisters
3rd Robert Hemphill One Delta Munich 1D: Munich Helles Brew Brothers of Pikes Peak

Table 2: dark/amber lager (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Smith Lola’s Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel ZZHops
2nd Andy Skotnicki
Co-Brewer: M. Mercer, M. Mella
Oktoberfest/Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Wort Hogs
3rd Robert Hemphill Four Bravo Munich 4B: Munich Dunkel Brew Brothers of Pikes Peak

Table 3: Lt. Hybrid/Belgian (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Kammerer Windfarm Hoppy Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer KC Biermeisters
2nd Nathan Briscoe Saison 16C: Saison kc biermeisters
3rd Amanda Spieker W 6D: American Wheat or Rye Beer

Table 4: american ale (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Taz Pale 10A: American Pale Ale kc biermeisters
2nd Seth Caddell Weapon Of Mass Consumption 10A: American Pale Ale Virginia Craft Beer Society

Table 5: stouts/english brown (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Kammerer Buck Stout 13D: Foreign Extra Stout KC Biermeisters
2nd Shannon Speight Nutty Wanker 11C: Northern English Brown Ale Glass City Mashers

Table 6: ipa (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Rys Monster IPA 14B: American IPA
2nd Nathan Briscoe Cali Ipa 14B: American IPA kc biermeisters
3rd Brian Smith Walk On Fire IPA 14B: American IPA ZZHops

Table 7: German wheat/rye (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Wiess 15A: Weizen/Weissbier kc biermeisters
2nd Amanda Spieker Weezy 15C: Weizenbock
3rd Shane Kammerer He Is Risen Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier KC Biermeisters

Table 8: Strong Ales/Irish (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Monster 19C: American Barleywine kc biermeisters
2nd Shannon Speight Gettin’ Blazin’ 9E: Strong Scotch Ale Glass City Mashers
3rd Nathan Briscoe Double Trouble 18B: Belgian Dubbel kc biermeisters
HM Amanda Spieker BW 19C: American Barleywine

Table 9: Sours, Fruits, Vegetables & Spice (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Rys Chupacabra Jalapeno Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Shannon Speight Sour Disposition 17A: Berliner Weisse Glass City Mashers
3rd Shannon Speight That Chocolate Chai Stick 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Glass City Mashers

Table 10: Smoke, Wood & Specialty (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Reppert
Co-Brewer: Jeremy Uhrich
Deluge-On-Ale 23A: Specialty Beer
2nd Amanda Spieker Whisker 22C: Wood-Aged Beer
3rd Nick Harden
Co-Brewer: Martin Dodge
Alexander The Blessed Barrel Aged 22C: Wood-Aged Beer